در این مقاله قصد دارم ذهن و روان شما را کمی به چالش بکشم. مسلما آمادگی ذهنی برای هر کاری مهم‌ترین قدم است. اگر بخواهم مشخص کنم چه کسانی با رژیم لاغری و تمرین لاغر می‌شوند و چه کسانی نمی‌شوند قطعا آمادگی ذهنی را بررسی خواهم کرد. افرادی که برای کاهش وزن از نظر ذهنی اماده نیستند نمی‌توانند لاغر شوند. در این مقاله کمی در مورد روانشناسی لاغری و موانع ذهنی برای لاغر شدن صحبت می‌کنم.

به دنبال موفقیت یک ماهه نباشید!

امیدوارم شما از آن دسته افراد نباشید که می‌خواهند یک ماهه لاغر شوند. اگر می‌خواهید یک ماهه لاغر شوید احتمالا در برخی شرایط بتوانید وزن زیادی را در یک ماه کم کنید اما دو حالت پیش می‌آید:
اول اینکه بعد از اینکه رژیم خود را آزاد کردید وزن شما دوباره بالا می‌رود. پس اگر به دنبال تناسب اندام همیشگی هستید اصلا عجله نکنید. دوست دارید یک ماه از زندگیتان لاغر باشید یا اینکه برای همیشه لاغر بمانید؟؟؟
دوم اینکه برای یک ماه کاهش وزن زیادی به دست می‌آورید که مقدار زیادی از آن به خاطر چربی‌سوزی نبوده. اما در ماه دوم و سوم و … شاهد هیچ کاهش وزنی نخواهید بود. وزن شما متوقف می‌شود. مقاله 10 روش قطعی برای خلاص شدن از شر استپ وزنی را بخوانید.
پس اگر می‌خواهید شروع کنید اول به این اعتقاد برسید که قرار است مدت زیادی طول بکشد. اگر مثلا 6 ماه دیگر عروسی خواهرتان یا یک اتفاق عالی در انتظارتان هست از همین امروز شروع کنید. فکر نکنید دو ماهه می‌توانید وزن زیادی را کم کنید. پذیرفتن این دو نکته اولین قدم روانشناسی لاغری است.

موانع ذهنی را از بین ببرید!

من روزانه با افراد زیادی روبه رو می‌شوم که فکر می‌کنند آب هم می‌خورند چاق می‌شوند. درست است که بعضی افراد نسبت به کالری حساس‌تر هستند و ممکن است سریع‌تر چاق شوند اما خیالتان راحت اگر صحیح غذا می‌خوردید دچار چاقی نمی‌شدید. به عبارت دیگر «این افراد آب بعلاوه کلی غذای دیگر می‌خورند!» (این جمله از کتاب خانم‌ها از این سریع‌تر لاغر نمی‌شوید آورده شده است.)
شما هم اگر این اعتقاد را دارید باید کمی طرز تفکرتان را عوض کنید. هر کسی می‌تواند لاغر شود. پس مشکل کسانی که با آب خوردن هم چاق می‌شوند بدن آن‌ها نیست بلکه لایف استایل آن‌هاست. همین یک موضوع را که برای خودتان حل کنید یک قدم به جلو برداشته‌اید و مسیر برایتان شیرین‌تر خواهد شد. این نکته، نیز یکی از نکات مهم روانشناسی لاغری بود.

عذاب وجدان را کنار بگذارید!

یکی از مشخصات افراد چاق، عذاب وجدان آن‌هاست. هر چیزی که هر روز به ذهن شما تحمیل شود آن را می‌پذیرید. صحبت‌های نا امیدکننده تلویزیون و اطرافیان، این دیدگاه را در اکثریت افراد ایجاد کرده است که یک فردِ دارای اضافه وزن یک شکست خورده به تمام معناست. دقت کنید عزیزان درست است که اندام شما مناسب نیست اما آیا این اندام نامناسب برای شما غیرقابل تغییر است؟ آیا نمی‌توان این اندام را تغییر داد؟ قطعا شما هم می‌توانید. شکست‌های گذشته را فراموش کنید و از امروز گامی به سمت جلو بردارید.
از امروز دیگر عذاب وجدان نداشته باشید چرا که تصمیم شما قطعی است و می‌خواهید یک قدم به اندام رویایی نزدیک شوید. هر ازگاهی برای تفریح یک غذای خوشمزه ناسالم هم بخورید.

برای خود هدفِ درست بسازید

هدف مهمترین اصل هر موفقیت است. بعضی از عزیزان شروع می‌کنند بدون اینکه حتی بدانند برای چه چیزی شروع کردند! وقتی از این عزیزان سوال می‌پرسیم که هدف شما چیست فقط می‌گویند تناسب اندام! تناسب اندام یک هدف است اما نامشخص و مبهم است. باید بدانید دقیقا اندام آینده شما چگونه است و این اندام را بارها در ذهن خود تصور کنید. تصویرسازی ذهنی یک نعمت الهی است که هیچ کدام از ما به درستی از آن استفاده نمی‌کنیم.
پس عزیزان هدف خود را دقیقا مشخص کنید. سپس برای این هدف برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید برنامه‌ریزی را برای طولانی‌مدت در نظر بگیرید تا صبر هم چاشنی رقابت شما با چاقی شود.
من یک روانشناس نیستم اما مواردی که در این مقاله ارائه کردم دقیقا مشکلاتی بود که در متقاضیان دیده‌ام. زمانی که این موانع ذهنی برطرف شدند اتفاقات خیلی عالی رخ داد. شما هم از امروز این قواعد را دنبال کنید تا به تناسب اندام نزدیک‌تر شوید. این نکته، آخرین و مهمترین نکته روانشناسی لاغری بود.