مکمل HMB چیست؟

بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیترات که در دنیای ورزش اون رو به نام HMB می شناسند فرآورده ی آمینواسید شاخه دار لوسین است. آمینواسید شاخه دار لوسین رو می شه از مواد پروتئینی مانند ماهی، گوشت، تخم مرغ و همچنین لبنیات بدست آورد. در افراد معمولی بدن می تواند HMB مورد نیاز خورش رو از وعده های روزانه کسب کند ولی تحقیقات نشان داده که ورزشکاران به HMB بیشتری نیاز دارند که این نیاز رو یا باید با افزایش مصرف پروتئین یا به وسیله ی مکمل HMB بر طرف سازند.

دلیل این اتفاق این است که هنگامی که شما ورزش می کنید بافت عضلانی شما آسیب می بیند و درون عضلات شما شکست پروتئین اتفاق می افتد و بدن برای بازسازی بافت آسیب دیده به پروتئین احتیاج دارد، به عمل تجزیه پروتئین پروتئولیز می گویند.

 

مقدار مصرف مکمل HMB 

تخمین زده شده هر فرد متوسط روزانه به حدود 3 گرم HMB نیاز دارد. که معادل مصرف 600 گرم مواد پروتئینی لوسین دار است. مصرف چنین مقدار از پروتئین در روز کار بسار دشواری است. به طور دقیق تر شما به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنتون به 38 میلی گرم ازHMB نیاز دارید. برای مثال یک فرد با وزن 77 کیلوگرم روزانه به 3 گرم مکمل HMB احتیاج دارد.

 

خواص استفاده از مکمل HMB

طبق تحقیقات انجام شده و مقاله نوشته شده توسط (A E Knitter) مکمل HMB رو به عنوان یک مکمل آنتی کاتابولیک معرفی می کند. بدین معنی که از ریزش و ازبین رفتن عضلات جلوگیری می کند. علاوه بر آنتی کاتابولیک بودن تا مقدار کمی توده عضلانی رو نیز افزایش می دهد. از دیگر خواص اچ ام بی افزایش استحکام غشاء سلولی، افزایش ترشح هورمون های تستسترون، هورمون رشد و فاکتور شبه انسولین، کاهش بافت اندک بافت چربی در افراد غیر ورزشکار، پیشگیری و کاهش کوفتگی عضلانی و بهبود عملکرد هوازی بیان شده است.

پیشنهاد می شود که اگر در دوره افزایش وزن هستید HMB رو با کراتین مصرف کنید و اگر در دوره ی کات عضلانی هستید مصرف HMB با گلوتامین(مقاله همه چیز در مورد گلوتامین را مطالعه کنید.) می تواند انتخاب خوبی باشد. البته باید خدمت شما عرض کنم که اچ ام بی به تنهایی قادر به چربی سوزی نیست و نمی توان آن را در دسته مکمل های چربی سوز قرار داد ولی به عنوان یک مکمل جهت نگهداری و ریکاوری عضلات جزو مکمل های بسار تاثیر گذار هست.

 

عوارض و مشکلات مصرف مکمل HMB

برای مکمل HMB در کوتاه مدت (یک ساله) عوارضی شناسایی نشده است و مشکلی برای اندام های بدن به وجود نمی آورد ولی به دلیل فقدان تحقیقات در زمینه تاثیرات بلند مدت و مشخص نبودن عوارض آن لازم است که افراد با بیمار های خاص و خانم های باردار از مصرف اچ ام بی پرهیز کنند.

لازم به ذکر است که در برخی تحقیقات پیشنهاد شده است که در اثر مصرف مکمل HMB، مقدار گلوتامین عضلات نیز کاهش پیدا کرده است. البته صحت این مطلب باید توسط مطالعات بیشتر بررسی گردد اما جهت برطرف نمودن این مشکل، به نظر می‌رسد که استفاده از مکمل گلوتامین در کنار این مکمل بتواند کارسازتر عمل کند. البته همیشه ترکیب مکمل‌ها کار عاقلانه‌ای نیست و باید به صورت اصولی این مکمل‌ها را در کنار هم استفاده کنید.

 

نحوه ی مصرف مکمل HMB

هنگامی که مقدار مورد نیاز بدن شما  از HMB تایین گردید HMB را میتوان در سه وعده با دوز یکسان مصرف کرد. در مجموع مکمل HMB در دو نوع مختلف عرضه می شود.

1.نمک کلسیم HMB

2.اسید آزاد HMB

در روزهای تمرین یک وعده قبل از تمرین بسته به نوع مکمل اگر از نمک کلسیم HMB استفاده می کنید حدود یک ساعت قبل و اگر از اسید آزاد HMB استفاده می کنید به دلیل زود جذب بودن حدود نیم ساعت پیش از تمرین مصرف کنید. دو وعده باقی مانده را می توانید به همراه وعده های غذایی میل کنید.

این ویدیو را برای تجویز یا استفاده بی‌خطر و حرفه‌ای از مکمل‌ها مشاهده کنید:

اگر وقت ندارید الان ببینید این ویدیوی 40 مگابایتی رو با کیفیت خوب دانلود کنید. فقط کافیه ایمیلتون رو اینجا وارد کنید
دانلود