همانطور که می‌دانید در دوران کات و کاهش درصد چربی، به دلیل کاهش کالری دریافتی، عضلات در معرض خطر هستند. ممکن است که در اثر تمرین با وزنه شدید و کالری کم رژیم غذایی، ریزش عضلانی اتفاق بیوفتد. در اثر ریزش عضلانی، هم حجم ورزشکار کم می‌شود هم اینکه متابولیسم کاهش می‌یابد. پس احتمال اینکه کاهش درصد چربی متوقف شود، بالا می‌رود. حال که از اهمیت عضلات آگاه شدید باید پیشگیری‌هایی در این مورد لحاظ کنید. پس در این مقاله 4 مکمل کات که با هدف پیشگیری از ریزش عضلانی در دوره کات تجویز می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

 

آمینو اسید

مکمل آمینو اسید، اولین مکمل کات بدن است. این مکمل که در اثر مصرف هر سروینگ مقدار کمی کالری به بدن می‌رساند، در افزایش سنتز پروتئین بسیار موثر است. علاوه بر این ثابت شده است که در اثر مصرف مکمل آمینو اسید ریزش عضلانی حین دوره کات کاهش می‌یابد. البته دقت باشید امروزه انواع زیادی از مکمل آمینو اسید در بازار موجود است. پس ابتدا هدف مورد نظر را مشخص کنید سپس اقدام به خرید این مکمل‌ها کنید. مثلا اگر هدف شما دریافت بیشتر گلوتامین باشد باید مکملی را تهیه کنید که گلوتامین بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد.

دوز مصرفی اولین مکمل کات شدیدا بستگی به رژیم غذایی دارد. برخی از مربیان و متخصصان بدون توجه به رژیم غذایی دوز مصرفی مکمل اسید آمینه را تجویز می‌کنند که کاملا اشتباه است! مکمل آمینو اسید برای تامین کمبود پروتئین رژیم غذایی است. پس ابتدا پروتئین مورد نیاز خود را با استفاده از مقاله چگونه مقدار نیاز روزانه پروتئین را محاسبه کنم؟ به دست آورید. بعد از اینکه این پروتئین را به دست آوردید بررسی کنید که چقدر پروتئین از رژیم غذایی می‌توانید دریافت کنید. بعد از این مرحله، کمبود پروتئین را با استفاده از لیبل مکمل اسیدآمینه تامین کنید.

 

بی سی ای ای

دومین مکمل کات، بی سی ای ای است. بی سی ای ای یا همان آمینو اسیدهای شاخه دار مناسب دوره کات هستند. جالب است بدانید آمینو اسید های شاخه‌دار در حالت گرسنگی به عنوان سوخت در عضلات استفاده می‌شوند. گرسنگی برای بدنسازان و ورزشکارانی که در فاز چربی‌سوزی هستند اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد که مصرف مکمل بی سی ای ای می‌تواند از ریزش عضلانی در دوران کات پیشگیری کند.

در خصوص مصرف این مکمل، روش‌های مختلفی پیشنهاد شده است. روشی که بهترین پاسخ و کمترین عوارض را دارد ارائه خواهد شد. دوز پیشنهادی برای مصرف مکمل بی سی ای ای حداکثر 8 گرم در روز است. سعی کنید فقط در شرایط خاص از این مقدار تجاوز کنید (مثل وقتی که درصد عضلات بالاست و مکمل جانبی دیگری مصرف نمی‌شود).

بهترین زمان مصرف این مکمل کات قبل و بعد از تمرین است. یعنی دوز دلخواه خود را تقسیم بر دو کنید و قبل و بعد از تمرین بخورید. البته قبل از صبحانه و قبل از خواب نیز پیشنهاد می‌شود که می‌توانید در روزهای استراحت این دو تایم را در نظر بگیرید.

 

گلوتامین

مکمل سوم برای دوران کات بدن، گلوتامین است. گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که در برخی شرایط ضروری می‌شود! به عنوان مثال بعد از جراحی، آمینو اسید گلوتامین ضروری می‌شود. چرا که در ترمیم عضلات و پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

به نظر می‌رسد که گلوتامین در پیشگیری از ریزش عضلانی در شرایط کاتابولیک بسیار موثر است. پس گلوتامین به عنوان یک مکمل کاتِ پیش‌گیرنده از ریزش عضلانی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است. دقت داشته باشید سیستم ایمنی بدن در اثر کمبود کالری تضعیف می‌شود. به همین دلیل توجه به سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است.

در خصوص دوز مصرفی گلوتامین مقدار 5 تا 10 گرم در روز برای این مکمل پیشنهاد می‌شود. این دوز را می‌توانید بعد از تمرین یا قبل از خواب دریافت کنید. البته پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مکمل، مقاله همه چیز در مورد گلوتامین را مطالعه کنید. در این مقاله به دوز مصرفی، عوارض و شیوه دقیق مصرف این مکمل پرداخته شده است.

 

اچ ام بی مکمل کات

اچ ام بی یک ضد کاتابولیک قوی است. یعنی مکمل اچ ام بی در دوران کات بسیار موثر است. اچ ام بی متابولیت لوسین است. دقت داشته باشید که اچ ام بی در دوران عضله‌سازی و حجم چندان موثر نیست. (برای دوره حجم و عضله‌سازی بهتر است که از مکمل‌های مقاله 5 مکمل موثر در دوران حجم استفاده کنید.)

دوز مصرفی پیشنهادی برای مکمل اچ ام بی، بین 3 تا 5 گرم در روز است.(5 گرم در روز برای کسانی که حجم عضلانی زیادی دارند.) این دوز را می‌توانید تقسیم بر 3 یا 4 کنید و همراه با وعده‌های پروتئین‌دار بخورید. یکی از بهترین زمان‌ها برای مصرف این مکمل کات، 30 تا 60 دقیقه قبل از تمرین است.

نکته جالب اینجاست که احتمالا مصرف مکمل گلوتامین در کنار اچ ام بی تاثیر بیشتری داشته باشد. پس در دوران کات و چربی‌سوزی یکی از ترکیبات مناسب، ترکیب مکمل گلوتامین و اچ ام بی است!

 

جمع‌بندی

پس برای پیشگیری از ریزش عضلانی، 4 مکمل کات پیشنهاد شد که با توجه به شرایط بدنی و هدف باید ترکیبی از آن‌ها را انتخاب کنید. دقت کنید که استفاده از هر 4 مکمل در یک دوره پیشنهاد نمی‌شود. عزیزانی که مشکلات کلیوی یا … دارند بهتر است قبل از خرید با پزشک مربوطه مشورت کنند تا خدایی ناکرده مشکلی پیش نیاید. قسمت دوم مدرسه عضله در مورد این مکمل‌هاست. مدت زمان این ویدیو 35 دقیقه است که می‌توانید در زیر مشاهده کنید: