مکمل کافئین رو به عنوان یک محرک قدرتمند میشناسن. مصرف کافئین میتونه باعث بهبود قدرت بدنی و استقامت فرد بشه. کافئین ماده ای هست سفید رنگ و تلخ مزه  که در دانه های قهوه، نوشابه های انرژی زا، چای و … به یک شکل وجود داره.

کافئین باعث افزایش عملکرد ورزشکاران چه در ورزش های استقامتی و چه در ورزش های قدرتی میشه. همچنین در کنار رژیم غذایی باعث افزایش چربی‌سوزی هم میشه. همچنین کافئین، کمی خاصیت اکسیدکنندگی چربی داره و میتونه باعث از بین رفتن چربی های انباشته شده در بدن بشه.

 

مکمل کافئین برای بدنسازان

به دلیل وجود تاثیرات مصرف کافئین و همچنین ارزان قیمت بودن، توجه ورزشکاران من جمله بدنسازان به سمت این مکمل جلب شده. کیفیت قرص‌های کافئین که به صورت مکمل در اختیار ورزشکاران قرار گرفته از کیفیت کافئین درون قهوه بهتره که این عامل و عواملی مانند سرعت در مصرف و صرفه جویی در زمان، باعث برتری قرص های کافئین شده. کافئین جزو مکمل های قبل از تمرین به حساب میاد و توصیه میشه 30 دقیقه قبل از تمرین مصرف بشه که بدن بتونه از خواص اون در تمرین استفاده کنه. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین مکمل های قبل از تمرین رو مطالعه کنین.

در زمانی که فعالیت ورزشی رو شروع میکنین، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز از قند موجود در بدن (گلیکوژن) استفاده میکنه. اگه منابع انرژی بدن شما تخلیه بشه باعث ایجاد حس خستگی میشه. کافئین با به تاخیر انداختن تخلیه ی منابع گلیکوژن و تشویق بدن به استفاده از ذخایر چربی علاوه بر کمک به چربی سوزی و افزایش متابولیسم، ذهن رو هوشیارتر کرده و احساس  خستگی رو در حین تمرین از ورزشکار دور میکنه. خاصیت آنتی اکسیدانی این ماده باعث شده که سطح کیفیت عضلات با بالا رفتن سن بیشتر حفظ میشه بدین معنی که افرادی که از کافئین استفاده میکنن در سنین بالاتر کیفیت عضلات بهتری نسبت به افرادی دارن که کافئین مصرف نمیکنن.

 

فواید کافئین برای بدن

طیق تحقیقاتی که انجام شده، کافئین به دلیل داشتن خاصیت ضد درد، قادره سردرد های میگرنی رو درمان کنه. استفاده از داروهای مسکن به همراه کافئین میتونه تاثیرگذاری اون رو چند برابر کنه. مصرف کافئین میتونه حس ناتوانی و خستگی ناشی از بیماری ام اس رو کاهش بده. مصرف کافئین یکی از روش های مناسب جهت تقویت حافظه بیان شده و میتونه از آلزایمر تا حد زیادی جلوگیری کنه و حتی با جلوگیری از نابودی سلول های عصبی از خطر ابتلای فرد به پارکینسون جلوگیری کنه. طبق مشاهداتی که توسط دانشگاه درک بر روی خواص کافئین انجام شده نشون داده که مصرف کافئین تونسته خطر ابتلا به بیماری های کبدی مانند هپاتیت c و سیروز جلوگیری کنه و همچنین باعث سم‌زدایی و پاکسازی کبد میشه.

به دلیل وجود مقدار زیادی آنتی اکسیدان درون کافئین، خاصیتی ضد سرطانی داره و میتونه از بیماری سرطان تا حد زیادی جلوگیری کنه و همچنین از ابتلای فرد به بیماری قندخون و دیابت تا حد قابل قبولی جلوگیری کنه.

 

نکاتی که باید در هنگام مصرف کافئین به اونها توجه کنین

توصیه میشه قبل از تمرین یک عدد قرص کافئین مصرف بشه و اگه علاقه دارین بیشتر از یک عدد استفاده کنین، با رعایت فاصله زمانی 3 الی 4 ساعته تا 3 عدد از این قرص ها رو می‌تونین مصرف کنین. به علت مسمومیت زا بودن، در دوزهای بالا، از مصرف همزمان دو قرص خودداری کنین و همچنین اگه از مکمل کافئین استفاده میکنین، از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنین. برای این که خواب شبانه ی خوبی داشته باشین سعی کنین تمرین خودتون رو در تایم صبح انجام بدین (البته در صورت استفاده از مکمل کافئین). به یاد داشته باشین که استفاده از مکمل کافئین برای طولانی مدت میتونه تاثیرات منفی داشته باشه.

 

این ویدیو را برای تجویز یا استفاده بی‌خطر و حرفه‌ای از مکمل‌ها مشاهده کنید: