اولین چیزی که در مورد لاغری بازو پیشنهاد می‌شود ورزش‌های مخصوص بازو است! اینترنت و فضای مجازی پر شده از پست‌ها و مقالاتی که ورزش‌های مخصوص لاغر کردن بازو را ارائه می‌دهند. اما نکته‌ای را باید صادقانه خدمت شما بگویم. فریب حقه‌های تبلیغاتی این مقالات و پست‌ها را نخورید. تنها راه لاغری بازو پیروی از یک رژیم غذایی کاهش وزن به همراه یک برنامه تمرین برای تمام عضلات بدن است!

تمرین دادن قسمت بازو با ورزش‌های مختلف باعث نمی‌شود که بازوهایتان لاغر شوند. دقیقا مثل زمانی که حرکات شکم باعث لاغری شکم نمی‌شوند. در کل در بحث لاغری چیزی به نام لاغری موضعی وجود ندارد. تنها راه لاغر کردن هر قسمتی از بدن رژیم غذایی و برنامه تمرینی کلی است. در این مقاله قصد دارم چند نکته تغذیه‌ای و تمرینی برای لاغری خدمت شما ارائه دهم.

 

تنظیم کالری برای لاغری بازو

اولین قدم برای لاغر کردن بازوهایتان، چیزی جز تنظیم دقیق کالری نیست. کالری دریافتی از طریق مواد غذایی باید برای شخص شما طوری تنظیم شده باشد که بدن مجبور به استفاده از ذخایر چربی‌هایش در بدن شود. دقت داشته باشید که کاهش بیش از حد کالری دریافتی نیز می‌تواند باعث ایجاد عوارضی همچون استپ وزنی باشد. پس به دقت این کالری را تنظیم کنید سپس برنامه تغذیه خود را با توجه به آن بنویسید. برای اینکه متوجه شوید دقیقا چه کالری برای کاهش وزن نیاز دارید مقاله رژیم لاغری را مطالعه کنید.

 

انتخاب مواد غذایی

بعد از اینکه مشخص کردید چقدر کالری باید دریافت کنید نوبت به انتخاب صحیح مواد غذایی می‌رسد. فست فود، شیرینیجات، چیپس و … در مرحله اول باید به حداقل مقدار خود برسند. بعد از این سعی کنید از مواد غذایی حاوی پروتئین و چربی‌های سالم در کنار غلات سبوس‌دار و حبوبات به صورت متعادل استفاده کنید. سبزیجات و میوه‌جات را هم در برنامه بگنجانید تا علاوه بر لاغری، سلامتی عمومی بدنتان هم افزایش یابد.

 

تمرین با وزنه برای کل بدن

دقت داشته باشید منظور این قسمت، ورزش‌های مخصوص لاغری بازو نیست! اگر با وزنه تمرین می‌کنید(بدنسازی) تمام قسمت‌های بدن را به صورت یکسان تمرین دهید تا چربی‌سوزی کل بدنتان افزایش یابد. در غیر این صورت اگر وقت و حوصله باشگاه رفتن ندارید باز هم به سراغ حرکات بازو نروید. سعی کنید حرکاتی را انتخاب کنید که کل بدنتان را هدف قرار دهد تا کالری‌سوزی بدنتان افزایش یابد.

نتیجه افزایش کالری‌سوزی چیزی جز کاهش چربی قسمت بازو نیست. همانطور که در مقاله کاهش وزن بدون ورزش گفتیم تعادل بین کالری‌سوزی و کالری ورودی از رژیم غذایی منجر به چربی‌سوزی می‌شود. پس با تمرین با وزنه سوخت و ساز و کالری‌سوزی را افزایش دهید.

 

استراحت و خواب

تصور نکنید با رعایت یک برنامه غذایی عالی و یک برنامه تمرین اصولی بتوانید به هدفتان که لاغری بازو هست برسید. استراحت و خواب کافی هم در تنظیم هورمون‌های بدن موثر هستند و هم اینکه انگیزه شما را برای لاغر شدن افزایش می‌دهند. استراحت و خواب، عضوهای جدانشدنی از رقابت ماراتون تناسب اندام هستند. پس اگر این قسمت را نیز اصلاح کنید شک نکنید خیلی زودتر از چیزی که فکر کنید بازوها و کل بدنتان لاغر می‌شوند.

 

تمرینات فرم‌دهی بازو فقط با هدف فرم‌دهی!

همانطور که گفتم برای لاغری بازون باید تمرینات برای کل بدن انجام دهید و از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید. به یاد داشته باشید که تمرینات بازو می‌تواند عضلات بازوی شما را تقویت کند و این موضوع منجر به فرم‌دهی و سفت شدن این عضلات می‌شود.

اما اگر این تمرینات را بیش از حد انجام دهید چطور می‌شود؟

استفاده بیش از حد از تمرینات بازو منجر به رشد عضلات این ناحیه می‌شود. حالا تصور کنید که از سایر اصول استفاده نکنید و چربی‌سوزی در ناحیه بازو نداشته باشید و از طرفی با تمرینات زیاد بازو، این عضلات را حجیم و بزرگ کرده‌اید. در این شرایط بازوهایتان نه‌تنها لاغر نمی‌شوند بلکه بزرگتر و حجیم‌تر می‌شوند.

 

تمرینات هوازی انجام دهید

حتی شده باشد تمرینات پیاده‌روی سریع و دویدن نرم را نسبت به تمرینات اختصاصی لاغری بازو در اولویت قرار دهید. تمرینات هوازی می‌توانند منجر به

  • افزایش کالری‌سوزی
  • افزایش چربی‌سوزی
  • بهبود تعادلات هورمونی
  • افزایش حساسیت سلول‌های بدن نسبت به انسولین
  • افزایش شادابی و …

می‌شوند. همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم، تعادل بین کالری‌سوزی و کالری دریافتی از رژیم غذایی می‌تواند منجر به چربی‌سوزی در کل بدن مخصوصا بازو شود. پس با استفاده از این تمرینات هم به چربی‌سوزی کمک کنید و هم به کالری سوزی و سلامتی عمومی بدن.

البته تمرینات هوازی انواع مختلفی دارند. مثلا شما می‌توانید از پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری، پروانه زدن، طناب زدن، زانوبلند، برپیز و … استفاده کنید. استفاده از انواع مختلف هوازی می‌تواند از یکنواختی تمرینات جلوگیری کند.

 

به چربی‌سوز و دمنوش و … دلخوش نکنید

لاغری بازو و در کل تمام بدن، چیزی نیست که به سادگی به دست بیاید. متاسفانه کسانی که به دنبال لاغری راحت هستند همیشه در معرض تبلیغات دروغین هستند. سعی کنید همیشه به‌دنبال روش‌های اصولی و صحیح بروید. بسیاری از چربی‌سوز ها و دمنوش‌ها هیچ پشتوانه علمی ندارند و همه پول شما را هدر می‌دهند.

از این گذشته گزارشات منفی زیادی از کسانی که سرخود یا به پیشنهاد متخصصین از این مواد استفاده کرده‌اند داشته‌ایم. همیشه سعی کنید در قدم اول از روش‌های اصولی استفاده کنید تا دچار این عوارض نشوید. برخی از این عوارض جبران‌نشدنی هستند یا برای جبران آن نیاز به هزینه و زمان زیادی است.

 

جمع‌بندی

در انتهای مقاله باید بگویم که برای لاغری بازو، شکم، ران و … باید و باید و باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. چاره‌ای جز این نیست. با استفاده از اصولی که در این مقاله ارائه شد می‌توانید به سرعت لاغر شوید که نتیجه آن لاغر شدن بازوهایتان است.

در آخر باید گفت که انرژی و امیدتان را از دست ندهید. متاسفانه برخی از آقایان و خانم‌ها به‌صورت ژنتیکی یا تمرینات اشتباه در گذشته بازوهای حجیم و بزرگی دارند اما شما می‌توانید با یک تمرین و رژیم مناسب و با صبر زیاد این مشکل را حل کنید یا حداقل بهبود دهید. کسانی که در این ناحیه فقط چربی دارند کار راحت‌تری نسبت به کسانی که با تمرین اشتباه عضله‌سازی کردند دارند. اما نگران نباشید همیشه می‌توانید شرایط را بهتر از چیزی که الان هست بکنید.